Elektronické dálniční známky – vše, co jste chtěli a potřebovali vědět

Nene, tohle není apríl ani žádný vtípek. K 1. 12. 2020 se opravdu v České republice spouští prodej elektronických dálničních známek. Kde a jakým způsobem je bude možné zakoupit, jak to bude s jejich platností a kontrolou, a skutečně to znamená definitivní konec klasických známek? Připravili jsme pro vás souhrn všech důležitých informací týkajících se této novinky, která nás všechny posune do nové éry.

Elektronická dálniční známka – co to v praxi znamená? V první řadě konec nalepování a následného škrábání dálničních známek z čelního skla. Ano, s oficiálním spuštěním prodeje elektronických známek nadobro končí prodej tištěných dálničních známek, které tu s námi byly celých 25 let. Nostalgickou slzu v oku ale můžete klidně zamáčknout. Příchod elektronizace dálničních známek přináší i další výhody, než jen konec nálepky na čelním skle.

Žádné fronty a nahánění 

Už žádné etikety, paráda. Ale jak to tedy celé bude? Na situaci, kdy jste odjížděli již z několikáté čerpací stanice s nepořízenou, tedy bez nové etikety dálniční známky, můžete klidně zapomenout. Novou elektronickou dálniční známku si budete moci nyní koupit prostřednictvím e-shopu provozovaného ministerstvem dopravy, na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích EuroOil a v příhraničních oblastech ve speciálním samoobslužném kiosku. Při koupi známky zaregistrujete SPZ vozu, pro který dálniční kupon pořizujete, zadáte datum začátku platnosti známky, zaplatíte a jedete. 

A co kontrola? Kontrolu platnosti známek bude mít na starosti stále policie a celní správa. Kontrola bude probíhat za pomocí kamerového systému, který automaticky kontroluje platnost dálničních známek podle rozpoznané SPZ. Pokud se rozhodnete vyjet na dálnici s neplatnou elektronickou dálniční známkou, riskujete pokutu ve výši až 20 000 Kč.  

Dálnice

Dálniční známku nemusí mít každý

Jste držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, stojí vám v garáži parádní veterán, hybrid, auto na vodík nebo elektřinu? Pokud se vás týká některá ze zmíněných charakteristik, patříte do skupiny výjimek osvobozených od povinnosti zakoupení dálniční známky. Vlastníte-li navíc speciální SPZ, v bezstarostném prohánění po české dálnici vám opravdu  nic nebrání. 

Speciální SPZ nemáte, ale do výjimek patříte? V takovém případě je nezbytné, abyste si stáhli a vyplnili buď formulář A o oznámení osvobození pro vozidla na vodíkový či elektrický pohon, nebo formulář B určený pro IZS, vozidla domovů pro osoby se zdravotním postižením atd. Po vyplnění formuláře jej můžete podat ke zpracování hned několika způsoby. Stačí si jen vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Prvním z nich je zaslání prostřednictvím datové schránky a s identifikátorem ws5mh9w. Dále lze využít e-mail a zaslat formulář na adresu epodatelna@edalnice.cz nebo se spolehnout na staré dobré poštovní služby poslat formulář v listinné podobě

Pro ty, kteří nemají přístup k internetu, případně se s technikou příliš nekamarádí je tu ještě jedna možnost  – oznámení o osvobození můžete sepsat volně. Podmínkou je jen dodržení zákonných náležitostí a připojení úředně ověřeného podpisu, či plné moci a zaslání na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury (Sokolovská 1955/278, 190 00 Praha 9).

Kompletní seznam výjimek a odpovědi na nejčastější související otázky najdete na stránkách edalnice.cz.

Stejná cena a skutečně na rok

Elektronické dálniční známky bude možné zakoupit na dobu jednoho roku, jednoho měsíce a 10 dní za stejné ceny jako doposud – tedy 1500 Kč, 440 Kč a 310 Kč. Je tu ale jedna malá změna, která potěší srdce každého motoristy i peněženku. Zatímco původní tištěné etikety na rok vždy platily pouze do konce ledna následujícího roku, a to bez ohledu na to, kdy známku pořizujete, s elektronickými známkami má dálniční kupon platnost celých 365 dní. A to i když se rozhodnete pro koupi kuponu třeba v polovině srpna. 

Nějaké ty mouchy a nevýhody?

Jako všechno v životě, má i systém elektronických známek své plusy a mínusy. I když jsme byli zbaveni nutnosti vylepování a zdlouhavého odstraňování známky, s elektronickou verzí kuponu nebude možné na první pohled poznat, zda s vozidlem můžete vyrazit na dálnici. Pro ověření budete muset nahlédnout do informačního systému. Ale nestačí zadat pouze SPZ vozidla, musíte znát také stát, kde je auto registrováno.

Dalším úskalím může být také nepozornost při zadávání údajů při koupi známky a registrace SPZ do systému. Kupujete-li známku s okamžitou platností a uděláte chybu, máte smůlu a známku budete muset koupit znovu. Pokud kupujete elektronickou dálniční známku osobně, například na poště, máte na kontrolu a případné dodatečné změny 15 minut. 

Nyní vás možná napadá otázka, co dělat v případě, že dojde ke ztrátě nebo odcizení registračních značek. Platí zakoupený kupón, nebo budete muset koupit známku znovu? Pokud předložíte potvrzení o ztrátě či krádeži SPZ, v systému lze provést změnu. 

 

Co vy a elektronické dálniční známky – vítáte je s nadšením nebo se vám bude stýskat po staré známé klasice?