Jak si rychle poradit se zamrzlým sklem u auta?

15.02.2021

Zamrzlé sklo je nejčastější trampotou, s níž se musí potýkat drtivá většina řidičů minimálně několikrát za zimní sezonu. A to platí i nyní, kdy zimy posledních několika let už se zdaleka nepodobají ledovým královstvím pod sněhovou peřinou. Kruté a třeskuté celodenní mrazy asi nemá tedy smysl očekávat, nicméně pořádný ranní mrazík dokáže cestu do práce přece jen pořád poměrně zkomplikovat. Jak si zdolávání překážky v podobě zamrzlého čelního skla co nejvíce ulehčit, jak rozmrazit okno u auta rychleji, třeba i odstranit ledovou krustu bez použití škrabky nebo dokonce úplně zabránit tvorbě námrazy?

Zamrzlě přední sklo

Základní zimní výbava první pomoci

Předpověď nízkých nočních teplot hluboko pod nulou nebo ranní mrazík znamená pro řidiče většinou časnější vstávání s vyhrazeným časem na škrábání oken auta. Někdo to přijal jako součást zimní rutiny, jiný nechce přijít ani o minutu spánku a hledá nejrůznější vylepšováky a zaručené pomocníky k urychlení práce na zamrzlém autě. Ať už patříte do skupiny jedna či dvě, neměla by vám chybět základní zimní výbavička v podobě smetáčku na rychlé ometení sněhu, kvalitní plastová škrabka a nemrznoucí směs do ostřikovačů

Do procesu odstraňování námrazy zapojte i své auto. Mnoho vozů je dnes vybaveno vyhříváním zadních skel a bočních zrcátek, které umí účinně povolit i silnější ledovou krustu. Ještě tedy než se pustíte do práce, nezapomeňte nastartovat a vyhřívání skel zapnout, tedy pokud jej máte. Jestli vyhřívání ve výbavě nemáte, zapněte po zahřátí motoru alespoň topení. Když nasměřujete proud vzduchu na skla, proces škrábání zase o něco urychlíte. Stejně (a možná i lépe) bude fungovat i klimatizace. A jako sladký bonus nebudete muset nasedat do studeného, ale příjemně vyhřátého interiéru auta.

Zamrzlá silnice

Profesionální ochrana (nejen) pro zimní období

Zima je pro auto náročným obdobím. Mokrý sníh, nízké teploty, agresivní posypová sůl i časté škrábání skel se může na vzhledu auta nemile podepsat v podobě mikroškrábanců i hlubšího narušení laku či skla. Jste-li hrdým majitelem luxusnějšího modelu auta, nebo jste si nedávno udělali radost zbrusu novým vozem, možná nebude na škodu navštívit některé z detailingových center

Zde vám rádi poradí nebo rovnou aplikují profesionální autokosmetiku a speciální přípravky prémiové kvality, které řeší ochranu laku i skel vašeho nového auta před poškrábáním a jiným poškozením. Skvělou volbou je například keramická ochrana karoserie. My v našem detailingovém centru se spoléháme na prověřený produkt Myobi od značky Crystal Cruisers.

Nechce se vám jezdit na detailing? Pro auta už ne úplně nová a majitele, pro které je péče o auto skutečné hobby jsou na trhu dostupné i vysoce kvalitní přípravky, jejichž aplikace nevyžaduje zkušenosti a preciznost ruky profesionála. Mezi ty přípravky, které by měly patřit do výbavy každého správného motoristy jsou tzv. tekuté stěrače. Tento chemický přípravek vytváří na povrchu čelního skla ochrannou vrstvu odpuzující vodu

Pokud se vám i přes všechna doporučení a předpovědi počasí přece jen podaří preventivní ochranu skel a karoserie auta zcela ignorovat, případně na ní jako každou zimu zapomenete, poslední vaší záchranou včasného odjezdu i příjezdu do práce (nebo i kamkoliv jinam) bude chemický rozmrazovač skel. Stačí, když smetete sníh z auta, rozmrazovač nastříkáte na sklo a sledujete, jak se dějí zázraky a ledová krusta mizí.

 Zamrzlě zadní sklo

Babské rady aneb Rozmrazovač vlastní výroby

Vaše auto už nepatří mezi bouráky s nízkým počtem najetých kilometrů ani nedávným datem výroby, případně nejste úplně moto nadšenec a berete auto jako čistě užitkovou věc? Tak to se vám pravděpodobně úplně nechce investovat do profi ochrany skel a karoserie nebo speciální autokosmetiky. Dobrá zpráva je, že ani vy nezůstáváte odkázáni pouze na klasickou škrabku. Můžete si vyrobit vlastní domácí rozmrazovač skel podle některého ze zaručených “babských receptů”. Za zkoušku nic nedáte, nicméně se ale připravte i na to, že výsledek může odpovídat vynaložené investici. Co budete potřebovat?

Prvním a nejjednodušším receptem je voda se solí. Tento roztok stačí nalít do lahvičky s rozprašovačem a nastříkat na okno. Dbejte na to, aby voda byla opravdu studená nebo maximálně mírně vlažná. Rozhodně nepoužívejte vodu horkou – s ledovou krustou by totiž mohlo popraskat i sklo. Tento rozmrazovač je účinný jen na slabší námrazu.

Pro tužší mrazy a jejich následky jsou lepší roztoky obohacené o kapku lihu, octa nebo dezinfekce. Ideální poměr směsi je dva díly octa/lihu na jeden díl vody. Rozmrazovač v tomto poměru by měl účinkovat opravdu okamžitě a okno by mělo být bez námrazy opravdu hned.

»zpět do archivu novinek